Multislajsni MSCT skener je radiološki pregled naročito primenljiv za snimanje pluća i utvrđivanje prisustva upale pluća izazvane trenutno aktuelnom virusnom infekcijom Covid-19.
MSCT skener ima izuzetno široku primenu u sferi radiologije. Zbog jasne slike koja pruža precizne informacije o stanju unutar organa ovaj aparat se rado i često koristi za snimanje najrazličitijih delova tela. Konkretno, kod snimanja pluća ima posebnu prednost u odnosu na druge radiološke preglede, jer može prikazati upalno stanje u najranijoj fazi i na samom početku oboljevanja.
Prednosti snimanja pluća CT skenerom
Snimanje pluća se primenjuje po nalogu pulmologa kada posumnja na zapaljenje pluća zbog pojave upornog kašlja, otežanog disanja i prekida daha, povišene telesne temperature. U tom slučaju, upala pluća se sa preciznošću može utvrditi CT dijagnostikom.
CT skener je aparat koji funkcioniše tako što stvara poprečne preseke koji formiraju sliku pluća. Rezultat dobijen CT skenerom daje jasnu vizualizaciju grudnog koša na kojoj su i najmanje promene odmah vidljive kao što su takozvane fleke i mutne mrlje koje su specifične za virus Covid-19.
Radiološka dijagnostika zauzima važno mesto u procesu lečenja od virusa SARS-CoV-2, jer je jedna od njegovih glavnih karakteristika atak na grudni koš i respiratorne organe pacijenta. Da biste bili sigurni da je sa vašim plućima sve u najboljem redu, medicinsko osoblje će vam preporučiti da obavite CT snimanje pluća i tako pomognete vašem lekaru u daljem postavljanju pravilnih koraka i terapije.
Šta je pneumonija?
Upala pluća - pneumonija je oboljenje u toku kog dolazi do zapaljenja alveola i prostora između njih. Pneumonija je jedno od najopasnijih stanja respiratornih organa i zato je od izuzetnog značaja pravovremeno otkrivanje i momentalno pristupanje lečenju, jer u suprotnom mogu se pojaviti veliki bolovi i teško disanje, a to sve oteževa tok lečenja, može dovesti do vode u plućima ili otkazivanja samih plućnih krila. Pneumonija se može pojaviti na jednom ili oba plućna krila, od nje oboljevaju pacijenti svih starosnih kategorija, a pod navećim rizikom su osobe starije od 65 godina i oni sa više udruženih hroničnih bolesti koji imaju već prilično narušen imuni sistem.
Simptomi upale pluća
Kao što smo napomenuli, Korona je virus od kog prvenstveno oboljevaju disajni organi i potrebno je oko 5 do 6 dana da se virus Covid-19 spusti na pluća obolelog pacijenta.
Od tog momenta, simptomi upale pluća su:
-
Suv i uporan kašalj koji prati bol u grudima
-
Otežano disanje i nemogućnost dubokog udaha
-
Povišena temperatura
-
Glavobolja i generalna dezorjentisanost
Konkretno, u slučaju oboljevanja od virusa Korona povišena telesna temperatura ne mora baš uvek biti prisutna i pokazatelj upale. Virus se ne ponaša isto kod svih ugroženih pacijenata i ne ispoljavaju se svima isti simptomi. Ukoliko ste pacijent koji nema jasne znake da boluje od zapaljenja pluća, dobili ste pozitivan test na virus, ali se osećate potpuno dobro, preporuka je da obavezno izvršite CT snimanje grudnog koša, jer je to jedini siguran način da se otkloni mogućnost upale ili pak utvrdi prisustvo ovog virusa na plućima.
Cenu pregleda pogledajte ovde .