Magnetna rezonanca

Magnetna rezonanca (MR) je precizna, neinvazivna dijagnostička metoda koja daje detaljan prikaz unutrašnjih organa i tkiva, posebno korisna u dijagnostici neuroloških oboljenja i problema sa kičmom, krvnim sudovima, ligamentima, zglobovima i ginekološkim organima.
Pregled je bezbolan, ali može izazvati nelagodu kod klaustrofobičnih osoba; metalni predmeti moraju biti uklonjeni.

Specijalizacija

Za više informacija ili zakazivanje pregleda
slobodno nas kontaktirajte

Magnetna rezonanca

Magnetna rezonanca (MR) je precizna i neinvazivna dijagnostička metoda koja omogućava detaljan prikaz unutrašnjih organa i tkiva. Ova tehnika se posebno ističe u dijagnostici neuroloških oboljenja, problema sa kičmom, krvnim sudovima, ligamentima, zglobovima i ginekološkim organima.

Pregled je bezbolan i neškodljiv, ali može izazvati nelagodu kod osoba sa klaustrofobijom. Pre snimanja neophodno je ukloniti sav metalni nakit i prijaviti prisustvo pejsmejkera ili metalnih implantata. Takođe, pacijenti sa većom telesnom masom treba da se prethodno konsultuju sa lekarom o mogućnosti obavljanja pregleda. Za tačniju dijagnozu preporučuje se donošenje prethodne medicinske dokumentacije.
Magnetna rezonanca
Ažurirano: Feb 24, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Niš | O nama

Često postavljana pitanja

Termini i Definicije

MR je skraćenica koja se najčešće odnosi na "magnetna rezonanca" (magnetic resonance), medicinski dijagnostički test koji koristi snažna magnetna polja i radio talase za generisanje detaljnih slika unutrašnjih struktura tela.

Skeniranje sekvenci u MRI je niz impulsa i prikupljenih podataka koji zajedno omogućavaju kreiranje slike. Različite sekvence mogu biti korišćene za različite dijagnostičke svrhe.

Kontrastno sredstvo je supstanca koja se potencijalno ubrizgava u pacijenta tokom MRI postupka kako bi se povećala jasnoća slika i omogućilo bolje razlikovanje između različitih tkiva.

T1 i T2 su vremenski parametri koji utiču na kontrast i pojavljivanje slike u MRI snimcima. Oni predstavljaju različite vrste relaksacionih vremena vodonikovih protona u tkivima.
Podeli