Neuropsihijatrija

Neuropsihijatrija je naučna i medicinska oblast koja proučava i leči psihijatrijske i neurološke poremećaje.
Integracija neuronauke pomaže u razumevanju neuroloških osnova ovih stanja i tretmana.
Kao deo bihevioralne neurologije, zahteva specijalizovanu obuku.
Fokusira se na mentalne poremećaje kod oštećenja nervnog sistema, uključujući Alchajmerovu i Parkinsonovu bolest.
Preglede vrši dr Jelena Vrućinić.

Specijalizacija

Za više informacija ili zakazivanje pregleda
slobodno nas kontaktirajte

Neuropsihijatrija

Neuropsihijatrija je oblast nauke i medicine fokusirana na integrisano proučavanje psihijatrijskih i neuroloških stanja i na lečenje osoba sa neurološki zasnovanim poremećajima.

U nauci, neuropsihijatrija podržava oblast neuronauke i koristi se za bolje razumevanje neuroloških osnova psihijatrijskih i neuroloških poremećaja i za ispitivanje tretmana i nege osoba sa neurološkim stanjima, posebno onih koja utiču na ponašanje.

U medicini s druge strane, neuropsihijatrija je deo subspecijaliteta poznate kao bihejvioralna neurologija i neuropsihijatrija. Da bi klinički praktikovali neuropsihijatriju, lekari moraju da prođu specijalizovanu obuku i kliničko iskustvo.

Neuropsihijatrija je usmerena na mentalne poremećaje kod pacijenata sa oštećenjem nervnog sistema. Ovo uključuje neurološke bolesti kao što su Alchajmerova, Parkinsonova i cerebralna paraliza. Takođe uključuje mentalne poremećaje koji se razvijaju nakon povreda mozga.

Preglede u oblasti neuropsihijatrije u našoj klinici obavlja dr Jelena Vrućinić.
Neuropsihijatrija
Ažurirano: Feb 25, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Niš | O nama

Često postavljana pitanja

Neuropsihijatrija je oblast nauke i medicine koja se fokusira na integrisano proučavanje psihijatrijskih i neuroloških stanja i lečenje osoba sa neurološki zasnovanim poremećajima.

U nauci, neuropsihijatrija podržava neuronauku i koristi se za bolje razumevanje neuroloških osnova psihijatrijskih i neuroloških poremećaja, kao i za ispitivanje tretmana i nege osoba sa neurološkim stanjima, posebno onih koja utiču na ponašanje.

Preglede u oblasti neuropsihijatrije u našoj klinici obavlja dr Jelena Vrućinić.

Termini i Definicije

Neuropsihijatrija je oblast medicine koja se bavi proučavanjem i lečenjem poremećaja koji su na međi neurologije i psihijatrije. Ovi poremećaji često uključuju simptome koji su istovremeno psihički i fizički, kao što su epilepsija, shizofrenija, depresija sa neurološkim osnovama, i druge bolesti koje pogađaju funkciju mozga.

Neurologija je medicinska disciplina koja se fokusira na dijagnostiku i lečenje stanja i bolesti koje pogađaju nervni sistem, uključujući mozak, kičmenu moždinu i živce. Neurolog se bavi stanjima kao što su moždani udari, Parkinsonova bolest, multipla skleroza, migrene, itd.

Psihijatrija je grana medicine koja se bavi proučavanjem, dijagnostikovanjem, lečenjem i prevencijom mentalnih poremećaja. Psihijatri su specijalizovani lekari koji se bave problemima kao što su depresija, bipolarni poremećaj, anksioznost i druge psihičke bolesti.

Mentalni poremećaji su oblici psihičkih i emocionalnih poremećaja koji utiču na razmišljanje, percepciju, emocije i ponašanje osobe. Ovi poremećaji mogu značajno uticati na svakodnevni život i funkcionisanje, a uključuju široki spektar stanja, od depresije i anksioznosti do šizofrenije i bipolarnih poremećaja.

Depresija je mentalni poremećaj koji se manifestuje kroz osećaj tuge, gubitak interesa za aktivnosti, smanjenju energije, osećaj bezvrednosti i druge simptome koji mogu trajati duži vremenski period. Depresija može biti uzrokovana različitim faktorima, uključujući genetsku predispoziciju, hemijske neravnoteže u mozgu i psihosocijalne stresore.

Shizofrenija je hronični mentalni poremećaj koji utiče na razmišljanje, osećanja i ponašanje. Osobe sa shizofrenijom mogu imati poteškoća sa razlikovanjem realnosti od iluzija, mogu doživljavati halucinacije, deluzije i rasparano razmišljanje.

Bipolarni poremećaj je mentalni poremećaj koji izaziva ekstremne promene u raspoloženju, energiji i funkcionisanju. Osobe sa ovim poremećajem doživljavaju periode manije (povišeno ili razdražljivo raspoloženje) i depresije (smanjeno raspoloženje i gubitak interesa).

Multipla skleroza (MS) je hronična bolest koja pogađa centralni nervni sistem, posebno mozak i kičmenu moždinu, izazivajući simptome kao što su gubitak ravnoteže, problemi sa koordinacijom, slabost i umor. MS je autoimuna bolest u kojoj imuni sistem napada zaštitni omotač nervnih vlakana.
Podeli