Razlike između CT skenera i magnetne rezonance

CT skener i magnetna rezonanca su potpuno bezbolne i bezopasne radiološke procedure koje su od velikog značaja u procesu postavljanja pravilne dijagnoze usled otkrivanja izvesne bolesti i promena na snimljenim tkivima ili organima.

Pomenute metode precizno prikazuju pojedinačne segmenate ljudskog organizma na sledeće načine: skener funkconiše uz pomoć X-zraka, a MR aktivira magnetna polja i radio frekvenciju.

CT skeniranje predstavlja pregled koji se vrši na posebnom rendgen aparatu koji stvara horizontalne preseke usmerene da snimani deo tela, a posle toga dobijeni podaci se obrađuju u crno-belu sliku. Ovakav vizuelni rezultat lekarima govori znatno više od recimo rendgenskog snimka, jer daje najjasniju sliku tkiva i obolenja na njima.

S druge strane, MR je mašina koja oko tela pacijenta stvara jako magnetno polje u kom se emituju radio talasi koji utiču na vodonikove jone koje svako od nas u svom telu ima u izuzetno velikoj meri. Povratkom u osnovno stanje joni šalju signal, koji se zatim analiziraju i konvertuju u MR sliku.

Mišljenje lekara je ključno u odluci koja je metoda bolja za pacijenta na osnovu individualnog stanja i dijagnoze. Recimo, skener će biti dobra metoda ukoliko su posredi povrede kostiju, snimanje pluća i grudnog koša, a magnetna rezonanca se najčešće primenjuje za dijagnostikovanje promena u mekim tkivima, nervima (segmenti kičmene moždine, tumori mozga) ili ostalim mekim tkivima (kao što su ligamenti, tetive).
CT skener ili magnetna rezonanca?

Da li je primena radiološke dijagnostike štetna po ljudsko telo?

Primena radiologije u savremenoj medicini je danas apsolutno neizbežna, a njena korist za adekvatno dijagnostikovanje bolesti je nemerljiva. Međutim, često ćete naići na pominjanje navodne opasnosti od zračenja i zato je važno napomenuti da su količine koje se primenjuju toliko male da nemaju nikakav uticaj na ljudski organizam, a postoje metode koje uopšte ni ne koriste X zrake.

CT skener upotrebljava veoma male doze jonizujućeg zračenja, dok magnetna rezonanca (MR) funkcioniše na potpuno drugačijim principima - uz magnetno polje i radio talase, te kod MR-a zračenje nije pristuno.

Globalno, svi ljudi u toku svakodnevnog života i kretanja primaju razne doze zračenja iz vazduha. Kako bi se napravila jasna paralela bitno je napomenuti da odlaskom na recimo jedan CT pregled glave ili nekog drugog dela tela čovečiji organizam se ozrači koliko bi za pola godine absorbovao zračenja iz okoline.
Ažurirano: Feb 22, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Niš | O nama

Često postavljana pitanja

CT skeniranje se vrši pomoću X-zraka, koji stvaraju horizontalne preseke snimanog dela tela. Dobijeni podaci se obrađuju u crno-belu sliku, koja nudi jasniji prikaz tkiva i oboljenja.

Magnetna rezonanca se koristi za dijagnostikovanje promena u mekim tkivima, nervima, kao što su segmenti kičmene moždine i tumori mozga.

CT skener upotrebljava veoma male doze jonizujućeg zračenja, koje nemaju značajan uticaj na ljudski organizam, dok MR funkcioniše bez zračenja.

Termini i Definicije

Kompjuterizovana tomografija je medicinska dijagnostička tehnika koja koristi rendgenske zrake i računarsku obradu kako bi stvorila detaljne slike unutrašnjosti tela. CT skeneri kreiraju slike poprečnog preseka tela koje se mogu rekombinovati u trodimenzionalne prikaze.

Magnetna rezonanca je dijagnostička tehnika koja koristi jake magnete i radio talase da bi stvorila detaljne slike unutrašnjih organa i tkiva. Za razliku od CT-a, MR ne koristi zračenje, što je čini pogodnom za dugotrajno praćenje.

Rendgenski zraci su oblik elektromagnetnog zračenja koji se koristi u medicini za snimanje unutrašnjosti tela. Koriste se u različitim dijagnostičkim alatima, uključujući CT skenere, za dobijanje slika kostiju i mekih tkiva.

Radio talasi su deo elektromagnetnog spektra sa dužim talasnim dužinama. U kontekstu magnetne rezonance, radio frekvencije se koriste za transfer energije u telo, što omogućava formiranje detaljnih slika unutrašnjih struktura.

Dijagnostička slika predstavlja vizuelne informacije dobijene kroz tehnologije kao što su CT ili MR, koje lekari koriste za analizu i tumačenje zdravstvenog stanja pacijenata. Te slike pomažu u identifikovanju abnormalnosti i planiranju tretmana.

Zračenje u medicini odnosi se na upotrebu elektromagnetnih talasa ili čestica za dijagnozu i tretman bolesti. Iako je korisno za različite zdravstvene procedure, zračenje može imati i rizike, što zahteva pažljivo upravljanje.
Podeli